Levira ja LVRTC laiendavad digitaalset Euroopat Eestist ja Lätist

11.12.2014

Eesti ja Läti firmade Levira (Eesti) ja LVRTC (Läti) vahel allkirjastati esimene elektrooniline ülepiiriline meedia ja väljastuskeskuse teenuste leping kasutades uut eParakastītajs’i funktsiooni ja Digidoc3-e.

Mart Einpalu, Levira juhatuse esimees, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu juhatuse liige: Eestis on kasutatud digitaalseid vahendeid ettevõtluses ja äritehingute jaoks 2002. aastast. Tänaseks puudutavad ID-kaardi ja mobiil-ID põhised tehingud rohkem kui 90% elanikkonnast: 99% pangamaksetest, 96% tuludeklaratsioonidest, 85% parkimisest, 80% retseptidest on digitaalsed. Samamoodi on see kasutusel koolides, ühistranspordis jne. Digitaalne ID on ühtlasi uus demokraatia võimaldaja – umbes 25% häältest antakse valimistel digitaalselt.

 Tutvustades meie naabritele Lätis ID-kaardil baseeruvaid digiallkirja protsesse, oleme astunud sammu edasi. Värske leping annab Levirale koostöös LVRTC-ga võimalused uuteks meedia ja väljastuskeskuste teenuste pakkumiste jaoks. Laiemas mastaabis on leping kahe riigi vahelise elektroonilise äri võimaldaja. Edaspidi aitab see kaasa digitaalsetele ja reaalaja äritehingutele ning hõlbustab tuleviku ärikeskkonda.  See on Euroopa tulevik.

Janis Bokta, LVRTC juhatuse esimees: LVRTC võttis kasutusele uue e-Signer 3.0 ja see on kättesaadav leheküljelt www.eparaksts.lv/en/. See on Balti riikides esmakordne samm, mis viib ühe elektroonilise dokumendi keskkonda. Hetkel toimub aktiivne töö ettevõtete, eraisikute ja ametnike elu kergemaks muutmiseks, võimaldamaks neil kommunikeeruda turvaliste digiallkirjadega allkirjastatud dokumentidega. Eriti kasulikuks saab see olema ettevõtetele, kes nagu LVRTC või Levira, toimetavad erinevates riikides.

Kalev Pihl, AS Sertifitseerimiskeskuse juhatuse esimees, Eesti: Piiridevaheline digiallkiri aitab ettevõtetel tegutseda tõhusamalt ja turvalisemalt. Maailmas esimene teadaolev digitaalselt allkirjastatud valitsuste vaheline kokkulepe sõlmiti eelmisel aastal Soome ja Eesti peaministrite Jyri Kataineni ja Andrus Ansipi vahel.

Esimese digitaalselt allkirjastatud kommertslepinguga astume sammu lähemale digitaalsele dokumendikäitlusele Euroopa Liidus. Eesti ID-kaardi põhine tarkvara toetab nüüd Läti kodanike ID-kaarte ja vastupidi. See võimaldab Eesti ja Läti võimudel, ettevõtetel ja inimestel sõlmida lepinguid ja vahetada teisi dokumente, kasutades mõlemapoolset digiallkirja. Siiski, ees seisab veel suur töö, et kogu ahel muuta lihtsalt kasutatavaks.

Levira on pilve-, meedia- ja võrguteenuste pakkuja. Levira, peakontoriga Tallinnas, haldab üht suurematest serverimajutuskeskustest Balti riikides. Levira on Põhja-Euroopa üks peamistest telekanalite väljastuskeskustest ning põhiline TV ja raadiolevi võrkude operaator Eestis. Leviral on teletootmiseks 3 liikuvat ülekandejaama ja aerovideo droon. Levira klientideks on sellised rahvusvahelised ja kohalikud IT-ettevõtted ja telejaamad nagu näiteks Turner, Sony, MTG, EBU, ERR, Discovery, ATEA, A-Data, TeliaSonera, Tele2, Elisa, Starman, TV3.

AS LVRTC (Läti riiklik televisiooni ja raadioringhäälingu keskus) on Läti üks juhtivamaid elektroonilisi kommunikatsiooniteenuseid pakkuvaid firmasid, kes kindlustab kõrgkvaliteedilised ning turvalised telekommunikatsioonilahendused kõikidele peamistele mobiilside-, interneti- ja teleoperaatoritele Lätis kui ka riigiasutustele. 

LVRTC on riigi põhiline maapealse raadio ja televisiooni ringhäälinguvõrgu operaator. Meie klientide seas on teada-tuntud televisiooniettevõtted, raadiojaamad, riigi juhtivad telekommunikatsioonioperaatorid LMT, Lattelecom, Latvenergo, Telecentrs jt. 

2009. aastal võttis LVRTC Läti Postilt üle kõik sertifitseerimisteenuste kohustused. 2010. aastal ühendati LVRTC-ga Riiklik Infovõrgu Agentuur (VITA) ning kõik VITA tehingute ja äritegevuste kohustused tulid üle LVRTC-le.

Sertifitseerimiskeskus (SK) on Eesti sertifitseerimisasutus, mis väljastab sertifikaate riiklikele isikut tõendavatele dokumentidele (ID-kaart, elamisluba, Digi-ID, mobiil-ID) autentsuse kindlakstegemiseks ja digiallkirjastamiseks. SK põhifunktsiooniks on kindlustada Digidoc-i ülesehitusel põhineva elektroonilise infrastruktuuri usaldusväärsus ja terviklikkus. SK pakub kaardile sertifikaate ning nende kasutamiseks vajalikke teenuseid ja annab välja seaduslikult siduvaid digiallkirju. SK tegutseb kui ID-kaardi võimukeskus ja levitab teadmist elektrooniliste rakenduste loomise vajalikkusest kaardile. Eestis saab juba anda seaduslikult siduvaid digiallkirju.

 12