Asjade internet meie teenistuses

16.05.2017

Tulevaste trendide ennustamiseks on võimalikult hästi tarvis mõõta olevikku. Asjade internetil* on oleviku kirjeldamisel täita asendamatu roll, sest päev-päevalt andmeid kogudes (üksikarvestitest kuni tervete tootmisliinideni; lisaks ka meid ümbritsev keskkond jpms) tekib järjest tõenduspõhisem foon põhjendatumate ning täpsemate äriotsuste jaoks. 

Kui koduseadmete kaugjuhtimine on eeskätt mugavusküsimus, siis ettevõtete tasandil ei ole erinevad nutikad seadmed või nende kaudu kogutav info mitte mugavuse, vaid ellujäämise küsimus. Määravaks saab info töötlemine ja süntees; vältimatult vajalik on saada kiiret ülevaadet ettevõtte ressursside osas – mis seisus need on, kus need hetkel asuvad, mis andmeid edastavad, milline on seadmete tark- või riistvara tervis ning palju muud.

TeletornTeeme torni targaks

Et eelnev abstraktseks ei jääks, toome siin ja edaspidi välja konkreetseid näiteid, kuidas võrku ühendatud asjad elu lihtsamaks teevad. Ent mitte ainult! Kuigi Tallinna Teletorn on eeskätt tuntud kui turismi- ja vaba aja keskus, on see ka oluline tehnoloogiakeskus. Läbi IoT muudame nüüd torni ka targaks ehk teisisõnu – toome sel unikaalsel territooriumil sõna otseses mõttes välja erinevaid asjade interneti lahendusi. Alustame algusest ehk torni ees olevast parklast ja vaatame, kuidas asjade internet tuleb appi parkimise korraldamisel.

rida1

Parkimiskoht otsib autot

Sa ju tead seda närvesöövat tunnet, mil pead kokkulepitud ajaks kesklinna jõudma, kuid plaani ähvardab just viimastel minutitel nurjata tõsiasi, et pead tobedalt edasi-tagasi tiirutama ning vaba parkimiskohta otsima? Kui palju sünnipäevi, kontserte või muid toredaid üritusi iseloomustab selline tüütu ja stressirikas sissejuhatus! Tulevik lubab mõnusamat elu. Nimelt, ühel heal päeval ei otsi sa enam autoga linnas parkimiskohta, vaid vaba parkimiskoht otsib sinu autot. Täiesti tavalise parkimisplatsi või teeäärse parkimisala saab nutikate andurite kaudu muuta sind teenindavaks keskkonnaks. Niipea kui parkimiskoht vabaneb, jõuab info autojuhini.

nutia2
Kui Sinul on asjade interneti osas küsimusi, mõtteid või koostööhuvi, võta meiega kindlasti ühendust:

Meelis Anton
Võrguteenuste Divisjoni direktor
meelis.anton@levira.ee


* Asjade internet ehk Internet of Things (IoT) on kogum nutikatest seadmetest ja ühendatud anduritest, mis edastavad võrgu kaudu automaatselt ja korrapäraselt kogutud informatsiooni ega vaja igapäevaseks toimimiseks kolmandate osapoolte abi